HashFlare

Сучасні проблеми у сфері поводження з відходами у Києві

04.04.2011 23:22

Давно-давно, коли я був ще маленьким хлопчиком, нашу столицю вважали найзеленішим і найчистішим містом країни, якої тепер вже нема. Кажуть, що в ті часи можна було пити воду просто з Дніпра, а на вулицях стояв не сморід, а п’янкий аромат квітів…

Але пройшли часи і минулого року у ЗМІ було оприлюднено інформацію про те, що наш Київ офіційно визнано найбруднішою столицею Європи. З тієї пори минула осінь, потім зима… Чи щось змінилося на краще?

Ми опитали людей, безпосередньо причетних до роботи з очистки міста від сміття, як вони оцінюють роботу київської влади. І от яка дивна вийшла картина.

Экологическая обстановка в Киеве

Віктор Линник - ситуация с отходами в КиевеВіктор Линник – голова Дніпровської районної організації політичної партії «Зелені»:

«Київ став ще бруднішим»

Київська міська організація відслідковує стан навколишнього середовища в столиці і мусить стурбовано заявити про те, що взагалі ніякої роботи міської влади щодо наведення елементарного порядку ми не бачимо. Нажаль, за останні роки Київ став ще бруднішим.

Наші активісти протягом зими організували роботу бригад волонтерів у кожному районі столиці з метою популяризації зеленого способу мислення і залучення відходів споживання у повторне використання. З настанням весни з-під сніжних кучугур з’явилися купи сміття і ми плануємо провести масові акції з очистки парків і скверів.

Як завжди, залучимо широкі верстви населення, природоохоронні громадські організації і спеціалізовані підприємства міста Києва. Якщо влада захоче, нехай теж приєднується.

Валентина Олійник - підприємства з переробки відходівВалентина Олійник – директор спеціалізованого підприємства «Вторес»:

«Я не знаю, хто сьогодні «влада» - вони самі собі, а ми самі собі»

Я все своє доросле життя працюю у сфері поводження з відходами. І за радянських часів, і сьогодні наша робота одна: зібрати відходи споживання і створити з них вторинну сировину. Раніше якось легше було, відчувалося, що містом хтось керує, тоді і сміття на вулицях не було. А останніми роками нема ні керівництва, ні умов для праці. Останній міський голова, хто ефективно організовував санітарну очистку міста, був ще Олександр Омельченко. Він був справжнім хазяїном у столиці і нам з ним легко працювалося. А тепер я і не знаю, хто сьогодні «влада» – вони самі собі, а ми самі собі.

Працювати стало так важко, що хоч закривай підприємство: у нас з’явилися такі конкуренти, яких ми без допомоги держави ніколи не подолаємо. Буквально у кожному сараї, у гаражах, у підвалах якісь темні особи скуповують і перепродують вторинну сировину: поліетиленову плівку, макулатуру, металобрухт. Вони не те що податки не платять, а самі страшні і звіроподібні. Ламають і грабують наші приймальні пункти, викрадають десь кольорові метали, каналізаційні люки. Розвели антисанітарію, пиячать і ніхто їм не завадить. Я слабка жінка, хоч і керівник, хто мене та наше підприємство захистить, де та влада?

Анатолій Пилипей - креативний підход до поводження з відходамиАндрій Пилипей – приватний підприємець, активіст «Зеленого патруля»:

«Нам влада не заважала»

Ця зима виявилася дуже складною для київських безпритульних. Відсутність житла і постійної роботи для них помножилися на суворі природні умови. За такої ситуації ми вживали екстрених заходів щодо надання їм теплої одежі і їжі, санітарної обробки людей і розміщення їх на ночівлю в теплих приміщеннях. Якщо минулої зими київська міліція активно «відловлювала» безпритульних і вивозила з міста, то цього разу влада нам не заважала. Ми організували робочі бригади з числа безпритульних. Вони збирали паперову і полімерну упаковку, склобій та відходи деревини у місцях масового скупчення людей, зменшуючи таким чином екологічне навантаження на довкілля. Зібрані відходи було спрямовано на спеціалізовані підприємства для переробки. В цій роботі нам дуже допомогали Ольга Малахова-Чуднер – директор спеціалізованого підприємства «Київміськвторресурси» та Валерій Макарук – директор підприємства «ЕКСПОТРЕЙД». Підприємства надали спецодяг, інструменти, транспорт, оплачували роботу людей і надавали теплі обіди.

Цієї зими нашими бригадами було зібрано та вивезено з парків і скверів міста сотні тон відходів. А без нашої роботи Київ виглядав би ще сумнішим.

Безпритульні допомогають прибирати КиївВалентин Рябополов – безпритульний:

«Для нас влада – це дільничний міліціонер»

Влітку ми з товаришами ховалися в кущах на Гідропарку. Там робота неважка була: дуже багато пляшок, в тому числі і навіть з випивкою, та і закуски не бракувало, поки народ на пляжі ходив. Бувало, поки позбираєш пляшки - і нап’єшся, і наїсися. Та ви ж розумієте: бомжі усі – алкаші. Літо минуло, як один день, нема що й пригадати. А от як прийшла зима – хоч пропадай. Добре, що Зелена партія нам допомогла – запропонували чистити хащі, збирати макулатуру, поліетилен, склобій та гілля. Ми взялися, щоб не сконати, та виявилося, що нам випало справжнє щастя: на заводі «Київміськвторресурси» нам не тільки зарплату почали платити, а й одяг видали, допомогли з житлом, з гарячими обідами. Щоправда, пити заборонили назавжди. Двоє з наших не витримали – пішли у загул і я не знаю, чи живі вони сьогодні.

А владу в місті я і не знаю, для нас влада – дільничний міліціонер.

Пенсіонер - про легальні та нелегальні пункти прийому вторсировиниВіталій Коваленко – пенсіонер:

«Для нас нелегали – це як наркотик для онкологічно хворого»

Я живу поблизу приймального пункту на вулиці Сабурова. Понад десять своїх пенсійних років я здаю туди ганчір’я, скло, папір, пластикові кульки та пляшки і інший непотріб. Заготівельниця Любов Миколаївна називає мене «санітаром». Взамін беру гроші або дешевий туалетний папір, мило, зубну пасту. З кожним роком життя простих пенсіонерів стає все тяжчим. Коштів не вистачає навіть на необхідне. Ми радіємо кожній додатковій копійці, тому такі приймальні пункти для нас є вкрай важливими.

А недавно мій товариш, такий же «санітар», сказав мені, що поблизу нашого приймального пункту відкрилися ще два – у гаражі біля будинку № 47 по вулиці Закревського та у господарському приміщенні магазину, де приймають всякий металобрухт та макулатуру по дуже високій закупівельній ціні. Пішов подивитись, зустрів там багато знайомих «санітарів», впевнився, що ціна дійсно приваблива та й став туди носити папір.

Ніяких прейскурантів у них нема, все робиться якось не звично та й зовні ці так звані «прийомки» дуже неприглядні. Але ж платять! Любов Миколаївну теж не забув – приніс їй все інше, що назбирав у дворі та біля автобусних зупинок. Вона спитала, а де ж папір, бо він дотує приймання всього іншого сміття! Тоді я мабуть вперше в житті збрехав людині, яка багато років бідкається моїми проблемами. Далі – більше, до гаражної прийомки ношу макулатуру, а інше сміття до Любов Миколаївни. Чи то вона здогадалася, чи їй хтось розповів правду, але вчора вона назвала мене зрадником, який руйнує її підприємство та годує паразита «нелегала». А я їй кажу, що цей прийомщик, якого ви називаєте нелегалом – для нас бідних пенсіонерів – це як наркотик для онкологічно хворого. І не хотів би його вживати, так куди ж подінешся? Але все одно на душі мені тяжко, якби влада заборонила роботу таких «прийомок», зникла б і для нас спокуса та й перестали б страждати традиційні пункти.

Валерій Макарчук - директор підприємства з переробки вторсировиниВалерій Макарук – директор спеціалізованого підприємства «ЕКСПОТРЕЙД»:

«Хтось прагне нашої загибелі - влада чи нелегали, а чи може корумповані чини?»

Останнім часом ми не можемо спокійно та рентабельно працювати. Нелегальні оператори виникають майже щодня. Вони скуповують у населення рентабельні металобрухт та макулатуру за підвищеними цінами, залишаючи нам нерентабельні. Ми не можемо з ними конкурувати, оскільки ми сплачуємо податки та збори і взагалі працюємо у правовій площині. А це також веде за собою додаткові витрати. Крім того, ми не приймаємо промисловий та викрадений брухт, які приносять нелегалам величезні прибутки. Ми опинилися на межі банкрутства. Кому це вигідно, адже після нашого закриття втратимо не лише ми, а й держава загалом. Нелегали ніколи не будуть виконувати нашу роботу, адже приймати ганчір’я чи зношені шини вони нізащо не будуть! Та й податки також не стануть сплачувати! Чому влада закриває очі на нелегалів? Вочевидь, хтось прагне нашої загибелі - влада чи нелегали, а чи може корумповані чини?

Ольга Малахова-Чуднер – директор СП КиївміськвторресурсиОльга Малахова-Чуднер – директор спеціалізованого підприємства «Київміськвторресурси»:

«Проігноровані екологічні проблеми: чи готові ми до їх наслідків?»

Протягом останніх шести років підприємства заготівельно-переробної галузі почали згортати обсяги утилізації відходів як вторинної сировини. Головна причина цього - зовсім не світова фінансова криза, а особливості минулої влади, що сприяла розквіту тіньового сектору в нашій галузі. Влада, начебто, змінилася, але тіньовики продовжують активно працювати. Вони отримують від своєї діяльності надприбутки, не сплачуючи при цьому жодних податків. Припинити їх роботу майже неможливо, бо ніхто не наважується опечатати, наприклад, гараж чи контейнер, або нарахувати якісь штрафи, або арештувати розрахунковий рахунок. Офіційно їх нібито нема, отже немає й ефективних способів боротьби з ними. Натомість легальні підприємства – завжди на виду, їх покарати дуже легко, контролюючих органів безліч і способів покарання теж. Особливо зараз, коли районні влади вже не мають юридичного права продовжувати чи поновлювати договори оренди земельних ділянок, на яких розташовані спеціалізовані приймальні пункти легальних підприємств. Отже в будь-який момент будь-який контролюючий орган вправі припинити діяльність всіх наших приймальних пунктів та й підприємств загалом. На радість нелегалів! Такі випадки вже трапляються. Знову ж таки на радість нелегалів! Чим активніше вони працюють, тим активніше відбувається скорочення робочих місць і зменшення розмірів заробітної плати на наших підприємствах, а також зменшення надходжень до держбюджету та збільшення забруднення навколишнього природного середовища. Адже слід пам’ятати, що легальні підприємства власними силами та коштами вивозять із столичних дворів майже половину накопиченого там сміття. Причому вивозять не на звалища, а на екологічно чисту переробку. Ми могли б виконувати ще й більші обсяги роботи, але у нас немає такої можливості. На подвір’ї наших підприємств простоюють десятки новеньких спеціалізованих кіосків, які ми не можемо розмістити у столичних дворах, тому що владою досі не вирішені земельні питання. У нелегалів таких проблем не існує взагалі і вони впевнено і зухвало витісняють нас з ринку. Якщо ситуацію радикально не змінити, то закриття наших підприємств призведе до екологічної катастрофи в місті Києві. Влада та громадськість повинні пам’ятати, що дзвін вже пролунав, він застерігає нас про біду та запитує: чи готові ми до наслідків за проігноровані екологічні проблеми?

Олександр Сотніков – голова правління київської міської організації політичної партії «Зелені»Олександр Сотніков – голова правління київської міської організації політичної партії «Зелені»:

«Ми зможемо об’єднати наші зусилля»

Питання використання вторинної сировини з кожним роком загострюється не тільки в столиці, а також і на загальнодержавному рівні. Нажаль, не всі розуміють, що вирішення цієї проблеми дозволяє не тільки очищати довкілля, а й заощаджувати великі кошти шляхом енерго- та ресурсозбереження.

Київське міське правління політичної партії «ЗЕЛЕНІ» запланувало низку заходів щодо співпраці зі столичними спеціалізованими заготівельно-виробничими підприємствами, які задіяні у сфері поводження з відходами. Ми разом зможемо об’єднати наші зусилля, враховуючи досвід фахівців нашої політичної сили та можливості впливу заготівельної мережі цих підприємств на екологічний та громадський світогляд киян. Ми разом спробуємо суттєво змінити санітарний стан нашої столиці, працюючи в правовій площині та виключно в інтересах держави.

…Давно-давно, коли я був ще маленьким хлопчиком, я щиро вірив, що наш рідний Київ завжди буде самим зеленим і самим красивим містом на Землі. Я просто був щасливим, маленьким і наївним…

Олександр Калашніков

Обновлено 05.04.2011 13:28
Поделиться:
 

Добавить комментарий

Допускаются только комментарии по теме и литературно приемлемые по своей форме! Спам, флуд, оскорбления и нецензурщина будут жёстко модерироваться.


Защитный код
Обновить